Pod vrcholmi Malej Fatry sa nachádza miesto, ktoré by ste pri najbližšej návšteve tejto lokality nemali vynechať. Nájdete tu zatopený kameňolom, ktorý sa využíva ako prírodné kúpalisko.

sutovsky lom

Zatopený kameňolom neďaleko Šútova láka turistov už dlhé roky. Nachádza v obci Kraľovany v miestnej časti Rieka. Nazýva sa Kraľovianske jazero keďže patrí k tejto obci, známejšie je však ako Šútovské jazero (neďaleko od neho je Šútovo a Šútovský vodopád).

K jazeru za rekreáciou mieria turisti z viacerých kútov Slovenska, na rozdiel od iných jazier totiž ponúka nezvyčajnú scenériu. Leží v zaujímavej lokalite, ktorá ponúka výhľady na horské svahy – tie sú ťažbou kameňa sterasované. Voda sa odlišuje od bežných jazier – je priezračná a má príjemnú tyrkysovú farbu. Jazero je navyše uprostred lesov Malej Fatry. Všetky tieto aspekty robia z jazera obľúbené miesto na výlet alebo oddych, preto sa miesto neraz označuje ako slovenské Plitvice.

sutovske jazero mala fatraOkolo jazera je viacero pláží, a to dve väčšie, z ktorých je ľahký prístup k vode a niekoľko menších pláží s ťažším prístupom k vode. Jeho hĺbka dosahuje miestami až 15 metrov a jazero nemá prítok ani odtok vody a je vytvorené zaplavením bývalého kameňolomu. Počas horúcich dní padne vhod aj to, že voda v jazere rýchlejšie vychladne kvôli severnejšej polohe jazera. Pozor, kúpanie je tu možné len na vlastné riziko.

Nablízku jazera je motorest s parkovaním. Od neho stačí kráčať približne 100 metrov a dorazíte na toto unikátne miesto. Výlet k nemu môžete spojiť aj s cestou k Šútovskému vodopádu.

foto: Lenka Brťková

ZDIEĽAJTE NÁS