Vrch Minčol (1 364 m n. m.) sa nachádza na hrebeni Lúčanskej Malej Fatry.

Vďaka svojej výhodnej polohe ho ľahko dosiahnete z viacerých východiskových bodov, a preto ho môžeme zaradiť k dostupným a zároveň turisticky atraktívnym lokalitám Malej Fatry.

Minčol sa od okolitých vrchov morfologicky ani výškovo veľmi neodlišuje a ani nie je dominantný v porovnaní so susediacimi vrchmi. Stále je však viditeľný či už z Rajeckej alebo Turčianskej kotliny - aj bez nevýrazného vrcholu je masív Minčolu zavalitý, a preto aj výrazný.

mala fatra mincol 001Vrchol je odkrytý a nemá lesný porast, a tak ponúka pekný výhľad na okolie. Na severe možno vidieť hrebeň Úplazu (1 301 m n. m.), za ním sa v diaľke vynímajú vrchy Krivánskej Malej Fatry. Na východe je zase možné vidieť Turčiansku kotlinu, siluety Veľkej Fatry i Západných Tatier. Na juhu sa naskytne výhľad na Martinské hole s vrchom Krížava (1 457 m n. m.) a na západnej strane sa odkrýva výhľad na Rajeckú kotlinu a Strážovské vrchy.

Ako sa dostať na vrch Minčol

mala fatra mincol 002Na vrch vedú turistické trasy zo všetkých svetových strán. Môžete si vybrať trasu od západu z obce Višňové, odkiaľ vedie modrá turistická značka.

Z východu sa na vrch dostanete z Vrútok, a to taktiež po modrej značke. Využiť môžete aj trasu z Martina - z tohto mesta však nevedie priama trasa, a preto treba najskôr vystúpiť na vrch Krížava na Martinských holiach po žltej trase a následne po červenej pokračovať k vrchom Zázrivá a Dlhá lúka až k Minčolu.

Zo severnej strany vedú chodníky z obcí Stráňavy a Nezbudská Lúčka. Z oboch vedie žltá značka k Sedlu pod Kojšovou, nasleduje modrá značka k Sedlu Javorina a následná červená vás dovedie až na vrchol Minčolu.

V neposlednom rade môžete využiť trasu z juhu, ktorá má začiatok na vrchu Kľak. Ten je zároveň hraničným vrchom oddeľujúcim Lúčanskú Malú Fatru od Strážovských vrchov.

Od Kľaku vedie červená značka k vrchom Skalky, Hnilická Kýčera, Horná Lúka, Veľká Lúka až k Minčolu.

ZDIEĽAJTE NÁS