Najvyšší vrch Malej Fatry Veľký Kriváň (1709 m n.m.) leží medzi Pekelníkom a Chlebom, od ktorých ho oddeľujú sedlá Bublen a Snilovské sedlo.

Z vrcholu Veľkého Kriváňa je nádherný široký výhľad na všetky svetové strany.

Smerom dole sa vytvára pohľad na Vrátnu dolinu, ktorú uzaviera kamenná brána Tiesňav. Zo západnej strany môžeme vidieť masív Sokolia, ktorým vedie zaujímavá hrebeňová trasa cez Barianky a Kraviarske až pod vrcholovú kupolu Veľkého Kriváňa.

Zo severovýchodnej strany sa v blízkosti vynímajú vrchy Malý Rozsutec, Veľký Rozsutec, Stoh, Hromové a susedný vrch Chleb. Za hrebeňom Malej Fatry v diaľke môžeme vidieť vytrčajúce sa vrcholy Pilska a Babej hory. Zo západnej strany sa vytŕčajú pohoria Kysúc a neďaleko smerom na juh hrebeň Javorníkov a v pozadí najvyššie vrcholy Moravy.

Juhozápadným smerom sa rysuje pohľad k malofatranskému Kľaku cez Malý Kriváň a Martinské hole. Pohľad juhovýchodným smerom ponad údolie Váhu a vrcholy Veľkej Fatry ponúka pekný výhľad na Nízke Tatry.

Dĺžka tejto trasy na Veľký Kriváň je 11 km a považuje sa za náročnú trasu s veľkým výškovým rozdielom a strmím výstupom, ktorá sa dá časovo zvládnuť cca za 6,5 hodiny. Zo začiatku trasa vedie cez les neskôr hoľným pásmom, kde sa začínajú vykresľovať výhľady na dedinku Vrátnu a okolitú prírodu. Vďaka kabinkovej lanovke Vrátna - Chleb (alebo sedačkovej lanovke cez Snilovské sedlo) je tento vrchol Malej Fatry ľahko dostupný aj pre návštevníkov s malými deťmi.

Odporúčané trasy:

  • Vrátna - Chata Vrátna - Snilovské sedlo - Veľký Kriváň - Na koni - Chrapáky - Sedlo za Kraviarskym - Vrátna
  • Chata Vrátna - Snilovské sedlo - Veľký Kriváň - Chata pod Chlebom - Chleb - Snilovské sedlo – Chata Vrátna

ZDIEĽAJTE NÁS