Vrátna dolina je najatraktívnejšou časťou Malej Fatry, do ktorej vedie len jedna prístupová cesta z obce Terchová.

Už pri vstupu do Vrátnej sa nachádza unikátny kaňon Tiesňavy, kde sa nachádza mnoho pôsobivých skalných útvarov a viacero vodopádov. Rozdeľuje sa na ďalšie dve doliny Starú a Novú dolinu. Je obklopená vrcholmi Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky a Sokolie.

Vrátna dolina patrí medzi najnavštevovanejšie stredisko letnej a zimnej malofatranskej turistiky.

vratna dolina 001

V zimnom období tu nájdeme viacero lyžiarskych stredísk a umelo zasnežovaných lyžiarskych svahov, ktorých členitosť a rozmanitosť vytvára ideálne podmienky na lyžovanie, beh na lyžiach, snowbording, skialpinizmus, snowkiting, ale aj snowtubing a paragliding. Pri Chate Vrátna sa nachádza karabínková lanovka na Chleb, ktorá uľahčuje výstup na hlavný hrebeň pohoria a k rôznym turistickým trasám. Leto nám ponúka množstvo turistických chodníkov a cyklotrás rôznej náročnosti. Túry na vrcholy sú zjednodušené lanovkami do Snilovského sedla a na Grúň.

Hlavným východiskovým bodom Vrátnej doliny pre viacero turistických trás je osada Štefanová, ktorá je vyhľadávaným turistickým miestom s viacerými možnosťami na turistiku. Nachádza sa tu niekoľko ubytovacích a stravovacích zariadení a informačné stredisko NP Malá Fatra.

ZDIEĽAJTE NÁS