splavovanie vahu

Splavovanie nás lákalo už dlhšiu dobu. Zistili sme si, aké trasy sú dispozícii, kontaktovali sme nášho inštruktora a vyrazili sme za zážitkami. Vybrali sme si trasu z Vrútok (Lipovec) do Strečna, ktorá mala dĺžku 14 km.

Vo Vrútkach sme sa zoznámili s inštruktorom Braňom, ktorý nám povedal, že z raftu je iný pohľad na svet a človek získa možnosť vidieť prírodu a zákutia Malej Fatry z takého uhla, aký by sa mu inak nenaskytol. Ubezpečil nás, že raft je pre každého a riziko nehody je minimálne. Po inštruktáži sme dostali všetci záchranné vesty a nasadli na nafukovací raft, ktorý je pre šiestich ľudí + inštruktor a vyrazili sme.

Ako prebiehala plavba

Na začiatku bola plavba úplne pokojná, Váh bol ako stojatá voda a museli sme preto viac pádlovať. Plavili sme sa starým korytom, ktoré tečie južnejšou trasou cez Sučany a Vrútky. Braňove slová o videní iného sveta sa naplnili už po prvých chvíľach plavby a my sme sa mohli pokochať na krásnej scenérii.

Váh sa vinie dvoma meandrami – prvý je menší a volá sa sa Krivé. Druhý nesie názov Domašínsky meander a je prírodnou pamiatkou. Cez meander Krivé sme míňali povestné skaly Margita a Besná. Ide o jeden z posledných nezregulovaných úsekov na Vážskej kaskáde známy tiež pltníckym úsekom „Margita a Besná“

vah margita besna

Zanedlho sme už videli, ako sa nad Domašínskym meandrom vyníma Starý hrad. Nie nadarmo sa hovorí, že je to najkrajší úsek plavby. Návštevníkom sa ponúkne výhľad na dva hrady, najskôr na Starý hrad a následne aj hrad Strečno. Takýto pohľad sa vám naskytne naozaj len z rieky. Onedlho sme míňali na Váhu aj pltníkov, ale zhodli sme sa na tom, že je plavba na rafte oveľa zaujímavejšia a zážitok z nej je väčší. Nehovoriac o tom, že kontakt z vodou je tu iný a to nie len na tým, že sa vlníte na hladine, ale aj v podobe občasnej "sprchy" pri prechode cez divokejšie úseky. Preto odporúčam obliecť si niečo, čo buď veľmi rýchlo vyschne, alebo mať so sebou niečo na prezlečenie.

stary hrad

Neskôr sa nám naskytol jedinečný pohľad na majestátny hrad Strečno. Plavili sme sa tesne popod hradné bralo a ten pohľad hore bol neskutočný.

hrad strecno2

Príroda nás naozaj očarila. Nečakali sme, že sa nám naskytnú také unikátne pohľady a samozrejme, snažili sme sa túto krásu odfotiť. Splavovanie sa nám neskutočne zapáčilo a už sa aj my môžeme zaradiť k nadšencom, ktorí ho budú každému odporúčať. Braňo bol príjemným spoločníkom. Po ceste nás upozorňoval nie len na to, na čo si máme dávať pozor pri plavbe, ale aj na rôzne zaujímavosti, ktoré by sme si sami len tak ľahko nevšimli. Potvrdilo sa, že raft je vhodný skutočne pre každého a užijú si ho malí aj veľkí dobrodruhovia.

Celú trasu sme prešli zhruba za dve hodiny. A výsledok? Videli sme prekrásnu prírodu a máme zážitkov na rozdávanie.

Máte aj vy záujem?

Všetko podstatné sa dozviete na webe www.events-slovakia.sk
tel: +421 905 906 244
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Informácie o splavovaní Váhu alebo Oravy vám poskytnú aj v informačnej kancelárii Uteč z mesta sídliacej v Terchovej.
tel: +421 905 432 221
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ZDIEĽAJTE NÁS