Vďaka turistickým trasám a pestrým prírodným úkazom je tento národný park jedným z najzaujímavejších miest na Slovensku.

Pohorie Malá Fatra sa nachádza sa v Žilinskom kraji a je ohraničené Strážovskými vrchmi, Oravskou Magurou a Veľkou Fatrou na juhu. Riekou Váh je delené na Lúčanskú a Krivánsku Malú Fatru. Pohorie Lúčanskej Malej Fatry obkolesujú Strážovské vrchy, Turčianska kotlina, rieka Rajčanka a na severe rieka Váh. Najvyšším vrcholom Lúčanskej Malej Fatry je Veľká Lúka. Jedným z turisticky známych vrchov hrebeňa je lúčnatý vrch Minčol, na jeho vrchole je veľký kovový dvojkríž. V južnej časti pohoria sa nachádza vrch Kľak, ktorý predstavuje najzápadnejší bod Malej Fatry.

narody park mala fatra

Za národný park bola Krivánska časť vyhlásená v roku 1988. Pri prechode turistickými trasami sa dá dostať k mnohým zaujímavým miestam. Na západe pri obci Nezbudská Lúčka sa na pravom brehu Váhu nachádza Starý hrad, na druhom brehu sa vyníma hrad Strečno. V Malej Fatre sa nachádza aj niekoľko vodopádov – mnohé sú vo Vrátnej doline. Najvyšším vodopádom v Malej Fatre je Šútovský vodopád s výškou 38 m. Cesta k nemu vedie z obce Šútovo, kde sa nachádza aj Šútovské jazero. Po modrej značke popri Šútovskom potoku smeruje cesta až k vodopádu a pokračuje k Mojžišovým prameňom – tie napájajú tento vodopád aj Šútovský potok.

Šútovsky vodopad - Malá Fatra


Vzácne prírodne pamiatky, flóra a fauna

Územie je rozčlenené na niekoľko chránených území – je tu 14 národných prírodných prírodných rezervácií (Tiesňavy, Starý hrad, Minčol, Kľačianska magura), 9 prírodných rezervácií (Dubovské lúky, Hrádok, Hrabinka, Veľká Lučivná), 5 prírodných pamiatok (Domašínsky meander, Krasňanský luh, Šútovská epigenéza) a 1 chránený areál s názvom Hate. V Národnom parku sú viaceré chránené rastliny, ako klinček neskorý, astra alpínska alebo poniklec slovenský. Doteraz tu bolo objavených už vyše 1100 druhov vyšších rastlín. Park je navyše domovom pre mnohé chránené živočíchy – žije tu rys ostrovid, vlk dravý, orol skalný a sokol lastovičiar.

horec 

Ľudová kultúra v Terchovej a Zázrivej

Vhodným východiskovým bodom sú susediace obce Terchová a Zázrivá, do ktorých sa dá zo západného Slovenska dostať zo Žiliny, návštevníci z východnej časti štátu do obcí prídu z Dolného Kubína. V Terchovej je možné nájsť múzeum a sochu J. Jánošíka, rozhľadňu, lanový park či drevený betlehem, v obci sa navyše konajú počas celého roka rozličné kultúrne podujatia. Zvonice, cyklotrasy a možnosť oboznámiť sa so salašníctvom a zvonkárstvom zase ponúka obec Zázrivá.

dojenie oviec zazriva

 

Turistické trasy v Malej Fatre

Pri návšteve Národného parku Malá Fatra si môžete vybrať spomedzi mnohých turistických trás. Na každej z nich si vychutnáte malofatranskú prírodu a neopakovateľné výhľady.

Jánošíkove diery, Veľký a Malý Rozsutec

Zrejme najznámejším miestom v Malej Fatre sú Jánošíkove diery pozostávajúce z 3 častí – Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Z Terchovej, osady Štefanová, alebo z Bieleho potoka je možné sa dostať do všetkých troch. Cez Dolné diery vedie náučný chodník pomedzi skalné útvary, cestou po ňom prídete k dvom vodopádom patriacim k Dierovému potoku. Až na štyri vodopády narazíte v nových dierach, ktoré rovnako ako Dolné diery patria do prírodnej rezervácie Rozsutec. V nej, konkrétne medzi vrchmi Veľký a Malý Rozsutec, sa nachádzajú aj Horné diery.

Tiesňavy a Krížová cesta

Všetky spomenuté miesta sa nachádzajú vo Vrátnej doline, rozsiahlom turistickom stredisku vhodnom pre letnú a zimnú turistiku. Dolina je ohraničená vrcholmi Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový Grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky a Sokolie. Vrch Grúň delí dolinu na Starú a Novú dolinu.
Už pri vstupe do Vrátnej doliny vás uvíta kaňon Tiesňavy, kde môžete vidieť viaceré skalné nevšedné útvary s názvaiv Mních, Ťava, Päť furmanov alebo Skalné mesto. Jednou z častí Tiesňav je dolina Obšívanka, ktorou vedie Zbojnícky chodník. Dostanete sa naň z parkovísk Tiesňavy, odkiaľ budete nasledovať modrú turistickú značku.
Po prechode cez Obšívanku sa dá dôjsť až do Terchovej, cestou tam ešte máte možnosť sa poprechádzať po Krížovej ceste vedúcej na vrch Oravcové. Autorom tejto cesty, ktorú lemujú obrovské kríže postavené z kameňa je akad. sochár Milan Opalka.

mala fatra tiesnavy

Hrebeňovka Krivánskej Malej Fatry

Od Strečna po Zázrivú sa tiahne hrebeň Krivánskej Malej Fatry. Po celej tejto hrebeňovke sa dá prejsť od západu na východ po červenej turistickej značke. Tvoria ju vrcholy Suchý, Malý Kriváň, Veľký Kriváň, Chleb, Poludňový Grúň, Stoh, Veľký a Malý Rozsutec. Na vrchol Suchý je možné sa vydať z obce Nezbudská Lúčka, zo Zázrivej sa zase dá dostať na Malý Rozsutec.
Celá hrebeňovka Malej Fatry, do ktorej spadá aj Lúčavská časť sa začína vrcholom Kľak pri obci Fačkov neďaleko Rajeckej Lesnej a pokračuje vrcholmi Hnilická Kýčera a Minčol. Z neho sa dá nadviazať na Krivánsku časť Malej Fatry.

ZDIEĽAJTE NÁS