Šútovský vodopád je štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku a najvyšší v Malej Fatre.

Nachádza sa v Malej Fatre vo výške 830 m n. m. približne 4 km od obce Šútovo. S výškou 38 m je najvyšším vodopádom v Malej Fatre. Je napájaný vodou zo Šútovského potoka, ktorý má svoj prameň v neobyčajnom skalnom útvare Mojžišove pramene. Tie sú od vodopádu vzdialene asi 1 km. Potok priamo nad vodopádom má šírku 2,5 metra.

sutovsky vodopad


Mojžišove pramene

Pramene vytekajú zo skalnej steny na juhozápadnom svahu vrchu Hromové v Krivánskej Fatre. Tieto pramene sú previazané s legendou o Mojžišovi: Podľa legendy Mojžiš na púšti udrel palicou do skaly a zo skaly začala vytekať voda. Práve podľa tejto legendy dostali tieto pramene svoje meno.
Dostanete sa k ním od Šútovského vodopádu po modrej turistickej značke alebo z druhej strany po zelenej značke od Chaty pod Chlebom.

 

Trasa k Šútovskému vodopádu

Východzím miestom je osada Rieka patriaca ku Kráľovanom. K vodopádu sa ide náučnou trasou, a to Šútovskou dolinou. Trasa k vodopádu má dĺžku približne 3,7 km, je nenáročná a vhodná aj pre deti.

Od parkoviska pri chate Fatranka sa ide po asfaltovej ceste vedúcej k chate Vodopád. Ďalej sa pokračuje kamenistou cestou s miernym stúpaním až priamo k vodopádu. Celú trasu k Šútovskému vodopádu prejdete cca za 1,5 hodiny.

Kráľovianske jazero

Po prechádzke k vodopádu odporúčame i ďalšie unikátne miesto, a to jazero v časti Kráľovany-Rieka. Domáci aj zahraniční turisti ho vyhľadávajú na kúpanie alebo potápanie. Zatopený kameňolom je populárnym miestom na oddych kvôli tyrkysovej vode a v lete sa premení na prírodné kúpalisko ponúkajúce krásne výhľady na horské svahy. Ak teda máte v pláne sa ísť pozrieť na Šútovský vodopád, neobíďte potom ani Kráľovianske jazero.

 

Foto: M.Birka a P.Kolembus

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS