Vrch Osnica je ako turistický cieľ vhodný pre tých, ktorí obľubujú skôr tichšie, málo frekventované miesta.

Nachádza sa v Krivánskej Malej Fatre smerom na juhovýchod od Veľkého Rozsutca. Vrch síce stojí v tieni Veľkého a Malého Rozsutca, Stohu či Poludňového grúňu, výstup naň však stojí za výhľad na neďaleké končiare Malej Fatry.

Vrch Osnica je ľahko prístupný po značených turistických chodníkoch. Z východnej strany sa k nemu najjednoduchšie dostanete z Párnice, z ktorej vedie modrá turistická značka. Môžete využiť aj cestu z Lúčivnej po žltej značke, ktorá sa v Strungovom príslope napája na modrú značku vedúcu k vrchu.

Ak vám po výstupe zostane čas a sila, pokračujte do sedla Medziholie, kde sa napojíte na červenú značku vedúcu po hlavnom hrebeni. Po nej sa dostanete na Veľký Rozsutec na severe a Stoh na juhozápade.

osnica mala fatra turistika 002

Cesta zo severnej i južnej strany je už časovo náročnejšia, pretože zahŕňa trasu vedúcu po hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry. Ak teda prechádzate po hrebeni, k Osnici sa dostanete odbočením z Medziholia, ktoré sa nachádza medzi Veľkým Rozsutcom a Stohom. Z Medziholia k nemu vedie modrá turistická značka.

Jednoduchšia trasa vedie zo Štefanovej od západnej časti – na spomínané Medziholie sa dostanete priamo po zelenej značke a od Medziholia budete pokračovať po modrej značke najskôr k sedlu Osnica a potom k samotnému vrchu Osnica.

osnica mala fatra turistika 003

ZDIEĽAJTE NÁS