Aj juhozápadná časť Malej Fatry ponúka turistom mnohé zážitky.

Malá Fatra je riekou Váh rozdelená na dve časti - severovýchodná je nazývaná Krivánska Malá Fatra, juhozápadná časť je zase známa ako Lúčanská Malá Fatra. Turisti obyčajne dávajú prednosť Krivánskej Malej Fatre kvôli takým prírodným úkazom akými sú Tiesňavy, Vrátna dolina, Jánošíkové diery či vrchy Stoh alebo Rozsutec, no za návštevu stojí aj hrebeňovka Lúčanskej Malej Fatry s vrchmi Minčol alebo Veľká Lúka. Aj tieto turistom ponúkajú nádhernú prírodu a výhľady do ďalekého okolia.

Pohorie zo severu obkolesujú rieky Váh a Rajčanka, Strážovské vrchy a Turčianska kotlina. Najzápadnejším hraničným bodom je vrch Kľak, zo severnej časti pohorie ohraničujú obce Strečno a Nezbudská Lúčka.

Hrebeňovka Lúčanskej Malej Fatry

Východiskovým bodom môže byť Fačkovské sedlo na juhozápade, z ktorého vedie žltá značka na Kľak alebo obec Strečno na severovýchode kde začnete priamo červenou značkou. Popíšeme trasu zo severovýchodu, teda zo Strečna.

Pod hradom Strečno sa napojíte na červenú značku. Trasa je výborne označená, na všetkých križovatkách sú umiestnené rázcestníky. Zastávkami na ceste k prvému veľkému vrchu Minčol sú sedlá Rakytie, Javorina, Okopy. Pred sedlom Okopy je vrch Úplaz s výškou 1301 m n. m. Vrch Minčol nemá lesný porast, a tak ponúka pekné výhľady na okolie - z jeho vrcholu uvidíte Turčiansku kotlinu, Martinské hole, Strážovské vrchy aj siluety Veľkej Fatry a Západných Tatier.

Nasledujú vrchy Dlhá lúka, Zázrivá, Krížava a druhý väčší vrch Veľká Lúka pri lyžiarskom stredisku Winter Park Martinky na Martinských holiach. Veľká Lúka je najvyšším bodom Lúčanskej Malej Fatry.

 

Chodník sa ďalej vinie po poliach a pomedzi kosodrevinu až k vrchu Veterné, tretiemu najvyššiemu vrchu Lúčanskej Malej Fatry. Nasledujú vrchy Horná Lúka a výstup na Hnilickú Kýčeru, po ktorom sa pokračuje prudším zostupom do sedla. Poslednými vrchmi pred Kľakom sú Skalky, Ostrá skala a Rovné skaly. Na Kľaku končí červená značka, z tohto miesta môžete ísť modrou značkou do Fačkova, alebo žltou značkou do Fačkovského sedla a odtiaľ po červenej značke do Čičmian.

ZDIEĽAJTE NÁS