Veľká Lúka je s nadmorskou výškou 1 476 m n. m. najvyšším vrchom Lúčanskej Malej Fatry.

Aj tento vrch sa zaraďuje medzi dostupné a navštevované vrchy Malej Fatry a rovnako aj on ponúka pekné výhľady na ďaleké okolie. Sú z neho viditeľné Strážovské vrchy, Veľká Fatra, Nízke Tatry i Západné Tatry a Chočské vrchy. Je križovatkou viacerých turistických trás vedúcich zo všetkých svetových strán. Na jeho vrchu sa nachádza v súčasnosti už nefunkčný vysielač s výškou 60 m.

Ako sa dostať na vrch Veľká Lúka

Tento vrch na severe susedí s vrchom Krížava, na juhu s vrchom Vidlica. Neďaleko Veľkej Lúky je aj Lyžiarske stredisko Winter Park Martinky na východnej strane. Práve z miesta,kde sa nachádzajú chaty Martinské hole sa k Veľkej Lúke dostanete najskôr po žltej značke vedúcej ku Krížave a odtiaľ budete pokračovať južnou trasou po červenej značke k Veľkej Lúke.

Ku Krížave a následne k Veľkej Lúke sa po červenej značke dostanete aj od Minčolu, ku ktorému vedú trasy z Višňového alebo zo Strečna.

Východiskom pre trasu zo západu môže byť obec Kunerad odkiaľ vedie modrá značka priamo k Veľkej Lúke, prípadne môžete skúsiť trasu od obce Turie vedúcu po zelenej značke najskôr ku Krížave.

Z južnej strany tu vedie trasa od hraničného vrchu Lúčanskej Malej Fatry vrchu Kľak.

mala fatra velka luka 003

mala fatra velka luka 001

ZDIEĽAJTE NÁS