Táto trasa je menej využívaná turistami a je z druhej strany Terchovej a Veľkého Rozsutca.

Začína v obci Zázrivá a dostaneme na na ňu buď zo Zázrivej časť Petrová, alebo Zázrivá časť Biela. Z časti Malá Petrová (červená zn.) sa dostaneme doslova prechádzkou po lesnej cestičke a lúkach cca po 30 min. na Príslop nad Bielou, kde pokračujeme smerom do hora pod les. Tu zabočíme doľava na žltú značku a pokračujeme veľmi príjemnou, jednoducho zvládnuteľnou cestičkou cez listnatý les a čistinky. Tento turistický chodník vedie po vrstevnici popod skalné útvary hrebeňa, a vidíme časti Rozsutca. Neskôr sa chodník spája s modrou značkou, ktorá vedie popod Rozsutec. Dostaneme sa po nej až na Medziholie. 

Veľký Rozsutec je centrom národnej prírodnej rezervácie Rozsutec. Svojím vzhľadom a výškou dominuje celému okoliu a pohoriu Malej Fatry. Je výborným vyhliadkovým bodom so širokým kruhovým výhľadom. Susedí s vrchmi Malý Rozsutec (1 343,5 m n. m) a Stoh (1 607,4 m n. m.).

vystup na velky rozsutec zo zazrivej retazeZ Medziholia pokračujeme červeno značeným turistickým chodníkom na Veľký Rozsutec. Táto trasa býva sezónne uzavretá v období od 1. marca do 15. júna. Treba sa pripraviť na to, že tento úsek je náročnejší, exponovaný, v niektorých skalných miestach sa lezie do strmých skál. V hornej časti treba prejsť úseky cez skalné zrázy zaistené reťazami, inde sa musíte spoľahnúť len na dobrý úchyt vlastnými rukami. Prekonať musíme niekoľko suťovísk. Výstup trvá cca 1 hod. Pokiaľ je pekné počasie a je veľa turistov, počítajte s čakaním najmä pri reťaziach a pred vrcholom Rozsutca. Odmenou po absolvovaní tohto náročnejšieho výstupu bude neskutočný výhľad na okolitú prírodu.

Návrat zvolíte buď tou istou trasou späť, no odporúčame radšej pokračovať ďalej po červenej značke smerom na sedlo Medzirozsutce. Odtiaľto máme na výber viacero možností, závisí kde chceme ukončiť trasu. Ak v Zázrivej tak pokračujeme buď po červenej smerom pod Malý Rozsutec na Sedlo Zákres. Kto má chuť môže vybehnúť ešte aj na Malý Rozsutec po zelenej turistickej značke. Zo Sedla Zákres pokračujeme stále po červenej značke smerom na Príslop nad Bielou smer Zázrivá a odtiaľ do Petrovej. Druhá možnosť je ísť po modrej značke z Medzirosutca menej exponovaným zostupom smerom do sedla Medziholie a napojiť sa na žltú značku smerom na Príslop nad Bielou, čiže tak ako sme išli smerom hore.

Vynikajúca túra strednej až vyššej obtiažnosti, kde na vrchole kopca na vás čaká odmena v podobe nádherného výhľadu. Nezabúdajte, že treba mať však vhodnú turistickú obuv. Výstup na Veľký Rozsutec by sme nedoporučovali ľuďom bez kondície ako ani deťom cca do 10 rokov, ale je to samozrejme individuálne.  

Celá trasa trvá približne 5,30 hodiny, prevýšenie je cca 800 metrov a tam a späť prejdete cca 12 - 15 km podľa zvolenej trasy.

Dostupné trasy:

  • 1 trasa: Zázrivá časť Petrová cervena turisticka znacka - Príslop nad Bielou (850 m n.m.) cervena turisticka znacka - Medziholie (1185 m n.m.) zlta turisticka znacka - Veľký Rozsutec (1610 m n.m.) cervena turisticka znacka - Medzirozutce cervena turisticka znacka - Sedlo Zákres (1225 m n.m.) cervena turisticka znacka - Príslop nad Bielou cervena turisticka znacka - Zázrivá časť Petrová cervena turisticka znacka

  • 2 trasa: Zázrivá časť Petrová cervena turisticka znacka - Príslop nad Bielou (850 m n.m.) cervena turisticka znacka - Sedlo Zákres (1225 m n.m.) cervena turisticka znacka - Medzirozutce - Veľký Rozsutec  (1610 m n.m.) cervena turisticka znacka - Medziholie (1185 m n.m.) cervena turisticka znacka - Príslop nad Bielou (850 m n.m.) zlta turisticka znacka - Zázrivá časť Petrová cervena turisticka znacka

ZDIEĽAJTE NÁS