Náučný chodník vedie cez sústavu prírodných kaňonov a tiesňav krásnych Jánošíkových dier, ktoré sa nachádzajú v prírodnej rezervácii Rozsutec. Tento chodník je súčasťou Dolných dier kde sa nachádzajú dva vodopády.

Je ľahko zvládnuteľný aj pre rodiny s deťmi či seniorov a časovo sa dá zvládnuť za 2 hodiny.

Môžete tu vidieť veľký skalný kaňon, cez ktorý preteká Dierový potok a krásnu prírodu Malej Fatry.

Ďalej pokračuje chodník smerom na Podžiar po modrej turistickej značke, kde sa Dolné diery končia. V malej drevenici sa môžete občerstviť a posedieť na lavičke. Návrat je po tej istej turistickej značke. Dĺžka náučného chodníka tam a späť je cca 5 km a trvá cca 2 hod. Stúpanie predstavuje 165 m. 
Veľký okruh Jánošíkovými Dierami trvá cca 4-5 hod. Prevýšenie predstavuje 625m. Najkrajšiu aj najzaujímavejšiu časť tvoria Horné diery. treba sa pripraviť na väčší počet vodopádov a rebríkov, ktorými sa dostanete až do sedla Medzirozsutce (1200 mnm). Odtiaľto sa môžete dostať aj na Malý Rozsutec či Veľký Rozsutec

Trasa:

  • Malý okruh Jánošíkovými Dierami - Biely Potok (Hotel Diery) - Ostrvné - Podžiar - Vrchpodžiar - Ostrvné - Biely Potok (Hotel Diery)
  • Veľký okruh Jánošíkovými DieramiBiely Potok (Hotel Diery) - Ostrvné - Podžiar - Pod Tesnou Rizňou - Medzirosudce - Pod Pálenicou - Ostrvné - Biely Potok (Hotel Diery)

UPOZORNENIE: Nové Diery sú doporučené prechádzať len v jednom smere a to z rázcestie Ostrvné smerom na Podždiar!

ZDIEĽAJTE NÁS