Prinášam Vám tip na nenáročnú prechádzku peknú na výhľady okolím obce Lysica.

Obec Lysica sa rozprestiera na hranici Kysuckej vrchoviny a Malej Fatry iba kúsok za Žilinou. My sme ju zabsolvovali na konci vianočných prázdnin, keď bolo na bežkovanie málo snehu, a tak sme uprednostnili pešiu turistiku.

Na výlete využívame pre príchod do Lysice auto. Parkovať sa dá pri miestnej Coop Jednote. Po pár metroch povyše nás drevený smerovník smeruje doprava – ideme po cyklotrase 5472. Najprv ideme v údolí, až prichádzame ku prameňu Vajcovky za Lysicou. Vajcovka nie je studená, a tak ju ochutnávame.

Oproti prameňu je veľký krytý drevený prístrešok so stolmi a lavicami. Od prameňa vychádzame vyššie na kraj lúky. Zelené cyklo odbočuje doľava cez lúky, teraz trochu zasnežené. Zisťujeme, že ide cyklotrasa ide okľukou, aby bolo stúpanie pre cyklistov miernejšie, a tak si to pešo trochu skracujeme a ideme rovno hore cez lúky. Prechádzame cez remízky, kde vidíme stopy zveri. Nad nami vidíme žltú tyč, správne tipujeme, že treba ísť ku nej.

prechadzka lysica mala fatra 004

Pri stúpaní sa čoraz viac odhaľujú krásne výhľady na dolinu s obcou Belá a na vrcholky Malej Fatry, či už hlavný hrebeň alebo bočné hrebene s Kraviarskym a Baraniarkami. A tak sa aj zastavujeme a kĺžeme pohľadmi po vrcholkoch. Je krásne slnečné počasie, nefúka, slnko je viac vpravo a pri fotení nie je protisvetlo, čomu sa teším. Každý si ide svojím tempom. Stretávame sa pri tyči, kde sú zelené cyklošípky. Dopĺňame tekutiny. Odtiaľto vedie chodník už iba mierne do kopčeka, cez tienisté miesta, kde je sneh viac zamrznutý.

prechadzka mala fatra 006

Potom znova vychádzame na slnko, to už nemáme ďaleko do sedla Jalovec, priblížila sa aj Magura. Spod sedla sa pekne ukazuje veľká trojka – Malý a Veľký Rozsutec a Stoh. Kým sa deti posilňujú, my sa prehupujeme cez úzky pásik lesa na druhú stranu a obzeráme si výhľady smerom ku majestátnej Ľadonhore.

Vraciame sa späť a v závetrí na slniečku si ďalekohľadom obzeráme kopčeky. Najviac sa nám páči panoráma Malej Fatry, na Veľkom Kriváni aj Chlebe je pomerne dosť ľudí – vidíme čierne bodky. Nechýba pohľad na Malý Kriváň, Stratenec, či Suchý. Tieto pohľady na Malú Fatru zo severu sa veru nikdy neopozerajú, vždy niečím zaujmú. Medzitým vychádzajú zdola, rovnako ako my, dvaja elektrocyklisti. Stúpajú pomerne rýchlo, potom, ako sa pozdravíme, nám miznú z dohľadu. Okrem nich nestretávame nikoho, možno aj preto, že je piatok. Dávame sa na spiatočnú cestu. Na lúkach si všímame pri žltej značke aj malú kaplnku.

prechadzka lysica 001

My sme sa vracali ku autu, ale ak sa nemusíte vracať do Lysice, je možné zo sedla Jalovec zísť na druhú stranu do osady Galierovci, respektíve do Horného Vadičova. Alebo zo sedla Jalovec pokračovať popod Požehu do neďalekého lúčneho výhľadového sedla Žiarce, odkiaľ schádza do Lysice od západu žltá turistická značka a urobíte tak pekný okruh. Možností je veľa, stačí sa len poriadne pozrieť do mapy.

Prajem príjemné objavovanie.

autor a foto: Jana Bílešová

ZDIEĽAJTE NÁS