mala fatra turisticka mapa

Kolektív kartografov sa rozhodol aktualizovať územie Národného parku Malá Fatra, a tak vytvoriť podrobnú turistickú mapu. Každému turistovi či návštevníkovi národného parku môže byť mapa nápomocná práve pre rôzne tipy na výlety. "Keďže turisti vyhľadávajú v Malej Fatre čo najpodrobnejšie informácie, túto mapu spracúvame v mierke 1:25 000, ako jednu z mála. Územie je tak prehľadnejšie, podrobnejšie a dá sa z neho lepšie vyčítať zaujímavá atrakcia alebo priebeh samotnej turistickej trasy," hovorí vydavateľ máp a letec Milan Paprčka.

Legendárne zeleno-žlté mapy majú už viac než 72 ročnú tradíciu. Počas aktualizácie turistickej mapy sa všetky informácie a mapové dáta získavajú priamo v teréne. Manažér projektu Pavol Suchár pracuje na aktualizácii mapy štyri mesiace.

"V rámci aktualizácie spolupracujem najmä z miestnymi samosprávami, podnikateľmi v cestovnom ruchu a tiež miestnymi turistickými organizáciami. Častokrát sú to ale aj individuálni nadšenci, pre ktorých je tento región naozaj srdcovou záležitosťou a s hrdosťou pomáhajú spresňovať údaje v našich mapách a aj vďaka ním sa väčšinou znovuobjavia už zabudnuté miesta alebo opravia históriou zdeformované názvy," spresňuje Suchár.

terchova nova mapa

Aktualizovanie turistických trás je uskutočnené formou spolupráce s Klubom slovenských turistov. Množstvo turistov sa venuje aj cyklistike a zase viacerí cyklisti obľubujú aj turistiku. Tým, že vznikali požiadavky od partnerov, samotných turistov a cyklistov, sa výrobcovia rozhodli doplniť aj cyklotrasy do turistických máp.

Preto od roku 2017 nadviazali spoluprácu aj so Slovenským cykloklubom (SCK). V súčasnosti každú vydanú turistickú mapu korektúruje SCK, aby boli cyklotrasy aktuálne. Tak má mapa vyššiu pridanú hodnotu ako aj pre turistu, tak aj pre cyklistu.

terchova nova mapa turistika

Množstvo tipov na výlet či turistiku

V Národnom parku Malá Fatra sa nachádza nespočetné množstvo tipov na výlet či turistiku. 1709 metrov meria najvyšší vrch Veľký Kriváň a láka turistov z celého Slovenska nielen v lete, ale i zime. Úchvatná Vrátna dolina, rodisko slovenskej legendy Juraja Jánošíka či tiesňavy sú ideálnym miestom pre oddych, spoznávanie a načerpanie energie.

terchova nova mapa turistika2

"Sám pochádzam z Kysúc, takže pohorie Malej Fatry je mojim takpovediac domovským pohorím, ktoré som pravidelne navštevoval od detských rokov s rodičmi, cez dospievanie s kamarátmi až po výlety s vlastnou rodinou. Napriek tomu a vďaka tejto práci, stále znovu objavujem nové úžasné pohľady a inšpirácie na ďalšie chvíle strávené v nádhernej prírode.

Možno aj preto, že teraz sa v tejto prírode pohybujem v každom čase a počasí, čo v spojení s prebiehajúcou jeseňou a nastupujúcou zimou umožňuje vidieť región Malej Fatry v plnej nádhere a rozmanitosti, tak ako ho poznajú len miestni obyvatelia. Všetkým môžem len vrelo odporučiť, nenechávajme si cestovanie len na letné a slnečné dni, každý čas a počasie má svoj neopakovateľný pôvab a prinesie potešenie a poznanie počas celého roka," hovorí Pavol Suchár.

autor a foto: CBS spol, s.r.o.

ZDIEĽAJTE NÁS