Spoznávanie nových miest je jedným z najlepších spôsobov trávenia voľného času. Pri pobyte v prírode však netreba zabúdať na bezpečnosť a obozretnosť. Či už sa chystáte preskúmať Malú Fatru, Slovensko alebo miesta za hranicami, nepodceňujte prípravu. Prečítajte si zopár našich tipov, na čo si pri turistike dávať najväčší pozor.

turistika mala fatra v

1. Nepreceňujte svoje sily

Pri výletoch v prírode nezabúdajte chrániť seba aj svoje zdravie. To platí najmä v prípade, ak sa vyberiete na túru do náročnejšieho terénu. Myslite na vašu fyzickú kondíciu i zdravotný stav. Ak ste v horách začiatočník, vyberte si radšej kratšiu a menej náročnú trasu.

Nepúšťajte sa hneď do zdolávania hrebeňoviek či najvyšších vrcholov. Pred horami treba mať rešpekt a nenaložiť si viac, než dokážete zvládnuť.

2. Chráňte vaše cennosti

Ak si turistické zážitky radi zaznamenávate na telefón, poobzerajte sa po kvalitných krytoch na mobil. Pri šliapaní na vrchol stačí sekunda nepozornosti a telefón sa vám môže vyšmyknúť z ruky. Kvalitný kryt spolu s ochranným sklom pomôžu zmierniť následky pádu.

mala fatra turistika priprava

Najlepšie však urobíte, ak si po spravení fotky alebo videa mobil odložíte späť do batoha. Nič vám tak nebude zavadzať v ruke a nemusíte sa báť, že nešťastnou náhodou o zaznamenané spomienky prídete.

3. Skontrolujte predpoveď počasia

Počasie je pri turistike kľúčové. A to nielen pre skvelý zážitok, ale aj pre vašu bezpečnosť. Pamätajte, že na túru do hôr je najlepšie vyraziť zavčasu. Počasie je v kopcoch veľmi premenlivé a na azúrovú oblohu sa v okamihu môžu prihnať búrkové mračná.

Takéto výkyvy sú časté najmä v lete, no v akomkoľvek ročnom období si radšej vždy dopredu skontrolujte predpoveď počasia. Nech ste si istí, či je vôbec bezpečné na túru ísť.

4. Pevná obuv a nepremokavé oblečenie je základ

S počasím sa spája aj výber vhodného oblečenia, no najmä obuvi. Ak sa chystáte do zložitejšieho a nerovného terénu, investujte do topánok. Pevná noha značí pevný krok a menšie riziko pošmyknutia. Správnym výberom ochránite aj vaše členky a ušetríte prácu horskej službe. Dobré je pribaliť si tiež náhradné ponožky.

mala fatra turistika obuv

Keďže počasie je v horách nepredvídateľné, v základnej výbave by nemala chýbať ani ľahká nepremokavá bunda alebo pršiplášť. Nespoliehajte sa na to, že keď je v doline pod vrcholom teplo a nefúka, počas cesty vás nemôže prekvapiť nepríjemný dážď či vietor.

5. Pribaľte aj provizórnu lekárničku

Nezabudnite si do batoha pribaliť aj mini lekárničku. Nikdy nie je na škodu mať pri sebe lieky proti bolesti či na tráviace ťažkosti. Šliapanie do kopca s bolesťou hlavy by vám mohlo zážitok z turistiky pekne skaziť. Takisto je dobré mať so sebou aj zásobu náplastí a aspoň kúsok obväzu. Náplaste zachránia pri nečakaných otlakoch a obväz pri väčšej odrenine.

Zhrnutie

Správajte sa v horách zodpovedne a nepodceňujte prípravu. Dávajte si pozor nielen na svoje veci, ale aj na seba. Horskí záchranári by veľakrát nemuseli zasahovať, ak by turisti nepreceňovali svoje sily. Nešetrite na topánkach a túru si nevyberajte podľa výhľadov, ale vašich schopností. Odmenou vám bude skvelý zážitok bez zbytočných nepríjemností.

Reklamný článok
foto: unsplash.com

ZDIEĽAJTE NÁS