Pozrieme sa priamo do osady Jánošíkovci, ktorá je rodiskom Juraja Jánošíka.

Rada by som Vám v tomto článku ponúkla tip na nenáročnú prechádzku okolím Terchovej. Sú to miesta, kde nestretnete toľko turistov ako v Dierach alebo na hlavnom hrebeni Malej Fatry. Ale o to viac si budete môcť vychutnať jedinečné krásy a dokonale vypustiť z hlavy pracovné, či domáce povinnosti, či každodenný stereotyp.

A kam presne povedú naše kroky?
Pozrieme sa priamo do osady Jánošíkovci, ktorá je rodiskom Juraja Jánošíka. Osada sa nazýva aj Jánošovia, či U Jánošov.

tabula janosovia


Pýtate sa, kde sa táto osada nachádza?

Nuž, je učupená pod Pupovom. Toto pohorie má dva vrcholy. Ten vyšší s výškou 1096 metrov je najvyšším vrcholom Kysuckej vrchoviny. A práve tu, pod Pupovom zo severozápadnej strany sú učupené aj chalúpky osady Jánošíkovci. Ak sa sem rozhodnete ísť, môžete výlet začať napríklad zo Šípkovej, kde sa dá doviezť autobusovým spojom alebo autom. Odtiaľto vedie zelená turistická značka a vedie tu aj Náučný chodník Jánošíkovým chotárom.
Je to trasa, ktorá sa dá zvládnuť aj na bicykli - asfaltová cesta má v súčasnosti nový povrch. Na začiatku prechádzky je menšie stúpanie. Cesta vedie okolo maličkej osady Vyšní Hanzelovci. Potom, keď vyjdete ešte vyššie, ukáže sa dolina Struháreň a terchovský chotár. Práve to je na týchto potulkách pekné, že vidíte aj mnohé ďalšie roztrúsené osady patriace ku Terchovej.



Pod hrebeňom Vojenného pod sedlom Kováčka je to čoraz viac známa osada Marunovci, kde sa nachádza pekná drevená zvonička.
Nad hrebeňom Vojenného je dominantný z tejto zelenej značky najmä Mravečník - vrch so zaujímavým názvom, ktorý je približne o sto metrov nižší ako spomínaný Pupov. Vrch je sčasti zalesnený. Pod ním sú pekné lúky, na ktorých tróni aj známa rozhľadňa Terchovské srdce, ktorá je tiež vhodným tipom najmä pre rodiny s deťmi.
Ale vráťme sa k nášmu výletu. Na lúkach popri ceste môžete stretnúť pasúce sa ovce, kozy, či kravky, záleží od toho, kedy sa sem vydáte. Na jar tu sú farby krásne šťavnato zelené, v júni sú lúky plné nádherných farebných kvetov. Na konci leta lúky zdobia pokosené kopy sena. Sú tu aj malé políčka a pri dreveničkách sa nájdu aj ovocné stromy, na jeseň s červenajúcimi sa jabĺčkami. Do osady Jánošíkovci odbočuje žltá značka. Pri odbočke je košatý stromom s malým plôtikom okolo a lavička ako stvorená na posedenie. Sú tu smerovníky aj náučná tabuľa, a tak tu určite nezablúdite. Osada je vo výške 740 metrov nad morom.
Samotné miesto narodenia Juraja Jánošíka pripomína pamätný stĺpik, kde je vyrytý reliéf tváre Juraja Jánošíka so zapletenými vrkočmi, tak, ako ho poznáme všetci. Drevenica, v ktorej sa Juraj Jánošík narodil v roku 1688, v osade už nestojí. Je tu symbolický rodný dom. Ak by ste pokračovali žltou značkou cez osadu ďalej, vyvedie Vás v stúpaní až na spomínaný západný nižší vrchol Pupova. Po návrate pokračujeme ku ďalšej blízkej malebnej osade Smrekovci. Tá sa tak volá podľa smrekov, ktoré tu rástli. Chalúpky sú pôvodné, niektoré sú zospodu omietnuté s malým vchodom do pivnice. V lete sú pri chalúpkach pekné farebné a voňavé skalky, proste parádička. Chalupári sa tu o to vzorne a pekne starajú.
Z osady Smrekovci vedie cyklistická trasa traverzom z južnej strany Pupova. Zelená značka pokračuje do sedla Poľany. Tu sa prehupnete z južnej strany pod Pupov a otvorí sa krásny pohľad na známych krásavcov Malej Fatry – Malý Rozsutec, Veľký Rozsutec, či Stoh. Nechýba ani zalesnený masív Bobot a bočný hrebeň Malej Fatry s vrcholmi Kraviarske, Tiesňavy, či Sokolie.
Na miestach ako sú Poľany je zrazu človeku zrejmé, že nie vždy je potrebné ísť iba na tie najvyššie kopce. Ba práve naopak, pohľad na ne z nižších miest, môže byť tiež rovnako malebný. Ak sa nemusíte vracať ku autu, tak zo sedla Poľany môžete pokračovať po zelenej značke cez osadu Huličarovci do Bieleho Potoka alebo pokračovať po náučnom chodníku Jánošíkovým chotárom cez malú osadu Kýčera a potom cez Vyšných a Nižných Berešovcov do časti Úboč v Terchovej. Aj zo sedla Poľany sa dá po žltej značke vyjsť na západný vrchol Pupova. My sa väčšinou vraciame ku autu, ale verte, to, že ideme rovnakou trasou naspäť, vôbec nám to neprekáža.

Tieto miesta majú svoje genius loci a aj keď ste tu boli už viackrát, vždy a znova máte chuť sa pod Pupov - do rodného kraja Juraja Jánošíka pozrieť znova a znova.

Autor: Jana Bílešová

ZDIEĽAJTE NÁS