Trh je nasýtený rôznymi štýlmi lyžiarskych nohavíc pre ženy, a to nehovoríme o nespočetných vlastnostiach či cenových kategóriách, na ktoré človek musí pozerať. Je preto potrebné určiť vaše požiadavky, určiť priority a vyhradiť si rozpočet.

nohavice

S kvalitou prichádza viac, než len dobrý vzhľad

Kvalitné dámske lyžiarske nohavice sa vyznačujú mnohými kvalitatívne lepšími vlastnosťami oproti lacnejším kúskom, a nekonči to len ich štýlom a prepracovanosťou. Výhodou kvalitných zimných oblečení je ich odolnosť voči fyzickému namáhaniu ako aj chemickým látkam, vrátane potu, slnku a iných vplyvov, ktoré môžu negatívne pôsobiť na celkovú odolnosť dámskych lyžiarskych nohavíc. Pre čo najoptimálnejšie vlastnosti lyžiarskych nohavíc sú kvalitné lyžiarske nohavice pre ženy navrhnuté s dôrazom na vysokoefektívnu tepelnú izoláciu teda odolnosť voči vetru, dažďu, snehu, pohodlie ako aj priedušnosť. Ide o triádu vlastností, ktoré sú dôležité pre čo najdlhšie a najkomfortnejšie lyžovanie. Aj kvôli tomu je veľmi dôležité pozerať na použité materiály a vlastnosti.


Parametre a vlastnosti nohavíc

Vďaka parametrom uvedeným v popise produktov si môžete vybrať tie najvyhovujúcejšie pre vás nohavice a zároveň nájsť zlatú strednú cestu, ak je rozpočet prekážkou. Medzi najčastejšie spomenuté parametre dámskych lyžiarskych nohavíc patria použité textílie vrátane podšívky a membrány, vodeodolnosť (vodný stĺpec) a priedušnosť. Ďalej je určite potrebné spomenúť, či sú vystužené pre zvýšenie odolnosti, či majú rôzne mechanizmy zapínania – zips, suchý zips a nitovacie gombíky, ktoré sa zídu v prípade, že sa snažíte narábať s nohavicami v rukaviciach. Pre mnohých je rovnako dôležité pozerať sa a aj na prítomnosť a počet vreciek, rozopínanie nohavíc, počet vrstiev a ich materiály, či iné, častokrát prehliadané vlastnosti ako napr. profilované kolená pre lepšiu mobilitu, či dodatočné protišmykové a hydrofóbne úpravy.
Vodeodolnosť: Udáva koľko milimetrov vody na centimeter štvorcový sú nohavice schopné odrážať bez toho, aby nohavice premokli a nasiakli sa vodou.
Priedušnosť: Udávaná v gm/m2/24h, ide o dôležitú metriku vyjadrujúcu, koľko gramov vodnej pary na m2 je materiál schopný prepustiť za 24 hodín. Veľmi dôležitý údaj, nakoľko sa telo pri lyžovaní potí a dochádza tak ku kontaktu s vlhkosťou z vonka ako aj vnútra.
Membrána: Dôležitá vrstva nohavíc, zodpovedná najmä za vodeodolnosť udávanú v mm na cm2, membrány sú častokrát z patentovaných materiálov ako napr. NeoDry, Dermizax, SIBERIUM a pod.
Podšívka: Vrstva nohavíc zodpovedná za komfort a udržiavanie tepla, obvykle z polyestru/mikroflísu.


Berte do úvahy vás a vaše telo

Najčastejšia otázka, ktorú si ľudia kladú pri nakupovaní, je: "Ktoré si mám kúpiť?" Priamočiara či správna odpoveď na túto otázku neexistuje, ani pri vyberaní si ženských lyžiarskych nohavíc. V tomto prípade je nutné poznamenať, že každý človek má inú reguláciu telesnej teploty a častokrát na to môže vplývať aj pohlavie – ženy vnímajú chlad viac, než muži. Je preto potrebné poznať svoje telo a vedieť ako reaguje na chlad. Pre tie zimomravejšie ženy sú vhodné zateplené nohavice s mikroflísom, ktoré efektívne udržiavajú telom generované teplo vo vnútri. Pre iné ženy, ktoré zvyknú potiť sa viac, by zateplené nohavice, a to najmä počas dní odmäku, skôr vadili a znepríjemňovali by tak lyžovanie.

Reklamný článok

ZDIEĽAJTE NÁS