vystup na velky krivan mala fatra 001d
Vyšliapnite si na Kriváň, podniknite cestu na Boboty, či prejdite Jánošíkove diery. Kam si zájsť na túru a čo by vám nemalo chýbať v batohu?


Čo si nezabudnúť na túru?

Využite posledné teplé dni a urobte si výlet na Terchovú. Krásna príroda a milý ľudia sú skvelou príležitosťou k aktívnemu odpočinku. Zabudnite na stres a potrápte trošku svaly výšľapom na Kriváň, Boboty, či Jánošíkove diery.
Každá túra sa začína oblečením. Správna a pevná obuv na treking je základom, ktorý by mal mať vo výbave každý, kto sa chystá na horskú turistiku. Okrem topánok si oblečte funkčné oblečenie, ktoré môžete vrstviť, či už to bude tepláková súprava alebo legíny, tričko a mikina. Do batoha si pribaľte aj nepremokavú bundu.
Okrem oblečenia nezabúdajte na dostatok vody a nejaké jedlo, napríklad v podobe proteínových tyčiniek. V batohu sa vám vyplatí mať aj mapy, baterku a píšťalku pre prípad, že by ste zablúdili. Majte nabitý telefón a stiahnite si aplikáciu horskej záchrannej služby, vďaka ktorej vás ľahšie nájdu. Ak sa budete pohybovať po vyznačených trasách, nestratíte sa, ale vždy je lepšie byť pripravení.


Východ Slnka na Veľkom Kriváni

velky krivan

Veľký Kriváň – najvyšší vrch Malej Fatry, ponúka nádherný výhľad a keď si ráno privstanete, dostane sa vám odmeny v podobe neuveriteľného východu Slnka. Najzaužívanejšia trasa na vrchol začína vo Vrátnej doline a po zelenej značke do Snilovského sedla a odtiaľ po červenej až hore. Nie je to najľahší výstup, cesta hore vám zaberie asi 2 hodiny a viac. Komu sa nechce šliapať celú cestu, môže na cestu do Snilovského sedla využiť lanovku.


Na majestátne Boboty

Boboty nájdete medzi Jánošíkovými dierami a Tiesňavami. Vo vyšších polohách a z hrebeňa sa vám naskytnú výhľady na dolomitové veže, v nižších častiach sú vyhliadky o čosi atraktívnejšie a vidieť môžete Vrátnu dolinu aj hrebeň Malej Fatry. Výstup je v niektorých častiach zaistený reťazami a trasa spadá do strednej až vysokej náročnosti. Boboty prejdete zhruba za 3,5 hodiny, preto si na tento výlet vyhraďte dostatok času a vyrazte už ráno. Nezabudnite na teplejšie oblečenie, napríklad teplákovú súpravu, ktorú si počas dňa môžete vyzliecť, a dostatok vody a jedla.


Skrz Nové Jánošíkove diery

diery

Jánošíkove diery patria v Terchovej k tým najznámejších turistickým cieľom a sú rozdelené na niekoľko častí – Dolné, Horné a Nové. Práve Nové sú posledné sprístupnené, začínajú v Dolných dierach proti prúdu Dierového potoka. Trasu zvládnu aj deti, takže pokojne svoje ratolesti zoberte so sebou. Cestou Jánošíkovými dierami na vás čakajú rebríky a lávky aj chodníky so skalnatými schodmi, tak nezabúdajte na poriadnu obuv. Nové Jánošíkove diery vám učarujú nezvyčajnými skalnými útvarmi aj 4 vodopádmi.

Reklamný článok

ZDIEĽAJTE NÁS